Uudised

Suitsukala otsemüüki saadab suur edu

27. mai 2009

Kalapüügi, selle suitsutamise, marineerimise ja müügiga tegelev perefirma Sandemer OÜ võiks olla raskel ajal heaks eeskujuks kõigile hakkamist täis inimestele.

Veidi enam kui aasta tagasi veel kuulutusteportaalis Soov müügijuhina töötanud tallinlane Tõnis Leppik kolis mullu perega Saaremaale ning rajas koos naise ja naisevenna perega oma firma.

Võrtsjärvest püütakse valget kala – peamiselt kokre, haugi, angerjat, latikat ja koha –, mis suitsutatuna või marineerituna jõuab paljude soovijate söögilauale otse omanike käest. Kaupa veetakse üle Eesti autoga laiali peamiselt mitmesuguste ettevõtete töötajatele, kellest nii mõnigi on saanud püsikundeks.

Klientide leidmisega Leppiku sõnul raskusi pole. Suure osa elust reklaami ja müügiga tegelenud mees kasutab enda sõnul vanu tutvusi ning tööd olevat nii palju, et ei jõua äragi teha.

Mõte luua kalafirma küpses perel ammusest ajast. «Naisevend on kalapüügi ja -müügiga tegelenud juba üle 15 aasta. Tema alguses nokitses rohkem põlve otsas, nüüd võtsime asja kätte ja teeme vähe tõsisemat äri,» rääkis Leppik.

Kalapüügi ja tooraine töötlemisega tegeldakse Võrtsjärve äärses Valma külas Viljandimaal – Viljandist on pärit ka Leppiku naine ning seal elab naisevenna pere. Ka Leppiku pere on praegu enamasti seal kandis - viimased kümme aastat peamiselt kontoris istunud mees on rõõmus, et nüüd tuleb rohkem aega vabas õhus veeta, sageli järve peal.

Põhitöö teevadki ära omanikud ise, juurde on võetud vaid mõned abitöölised. Samas on vaikselt alustatud ettevõtmine osutunud nii edukaks, et mõne aja pärast tuleb omanikel tõenäoliselt taanduda kontorilaua taha äri juhtima.

Juba järgmisest reedest, 29. maist hakatakse kauplema Rotermanni kvartalis avataval Eesti toidu turul. Juunis avatakse Viljandis oma toodangu turustamiseks kalapood ning samal ajal jätkatakse ka otsemüüki. Kui praegu sõidetakse ringi vaid ühe autoga, siis varsti on neid autosid Leppiku sõnul mitu.

Hiljemalt järgmise aasta kevadeks peaks firmasse praeguste plaanide kohaselt lisanduma tervelt 15–20 töötajat: eraldi püügi- ja müügimeeskond, kala töötlejad ja fileerijad. Kuid seegi pole veel kõik – samal ajal on Leppiku sõnul plaanis hakata Võrtsjärve äärde lausa suurt kalatsehhi ehitama.

Kuigi oma toodangu müümine võiks olla majanduskriisi ajal nii mõnelegi töötuks jäänule uueks võimaluseks ning näiteks Türi laada korraldaja Eino Sepp tunnistas hiljuti, et üha enam inimesi hakkab taimi kasvatama või käsitööd tegema, ei ole kalaäri Leppiku sõnul just kergete killast.

«Kala saab Võrtsjärvest püüda teatud lubade alusel. Ja need load on ajaloolised püügiõigused, mida pärandatakse põlvest põlve,» rääkis ta, lisades, et müüma neid eriti kiputa.

Ka kalakultuur pole Leppiku sõnul Eestis veel kuigi hästi välja arenenud.

Kõikvõimalikele nišitoodetele, nagu näiteks kohašašlõkk, kavatseb Sandemer OÜ üha rohkem panustada. Enamasti pole kaluritel Leppiku sõnul vajalikke hoiustamis- ja suitsutamistingimusi, mistõttu nad müüvad oma toore kala kokkuostjatele edasi. Ent nad peaksid seda ise turustama, sest muidu paneb vaheltkasuvõtja suure summa taskusse ja kalur on ikka vaene.

Tõnis Leppik, OÜ Sandemer


Foto: Toomas Huik
Allikas: Postimees, Marina Lohk
Link originaalloole: https://www.e24.ee/?id=121864

 
Märts
2024
E
T
K
N
R
L
P
 
 
 
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31