Uudised

Kalastusvarustuse ostmine internetist

13. mai 2009

Kalastusvarustuse ostmine internetist

autor: Rauno Klemm
 

Enamik meist on kuulnud sõprade või tuttavate ülisoodsatest ostudest interneti vahendusel ning paljud on seda isegi teinud või vähemalt kaalunud. Internetipoodidest ja eBayst kalastusvarustust otsides võib kiirelt vasikavaimustus tekkida: hinnad on kordi odavamad kui Eestis ning valik on palju mitmekesisem.

Reaalselt aga pole olukord sugugi nii lilleline. Alustuseks lisanduvad postikulud, mis odavamate asjade puhul hinda märkimisväärselt kasvatavad. Samuti lisanduvad tolli- ning käibemaks, mis tuleb riigile tasuda. Kui veel arvestada ohuga, et kaup läheb kaduma, ei vasta soovitule jne, ei tundugi tellimine enam nii soodne ja arukas tehing nagu esialgu. Selliste ostude puhul tuleb arvestada paljude asjaoludega ning alles siis võib julgelt ja soodsalt teistest maailma nurkadest kalastustarbeid tellida.

Mina olen juba tükk aega elektroonikat ja kalastustarbeid internetist tellinud. Enda ja teiste kogemustest ning erinevatest artiklitest olen kokku pannud hulga soovitusi neile, kes soovivad oma oste internetis teha. Vaatlen allpool tellimist nii eBayst kui ka internetipoodidest.

EBay
EBay on suurim ja enamasti ka soodsaim koht varustuse soetamiseks. Tegemist on üle maailma tegutseva oksjoni- ja internetipoodide keskkonnaga, kus müüakse sisuliselt kõike (pudi-padist kuni lennukikandjateni välja) ning loomulikult on seal hulganisti ka kalastusvarustust. Lisaks uuele kaubale, mida võib soetada ka internetipoodidest, leidub seal ohtralt ka kasutatud varustust. Näiteks lantide puhul eelistangi mina pigem kasutatuid, sest need on oluliselt odavamad ja tihti mudelid ja värvitoonid, mida enam ei toodeta. Varsti 15-aastaseks saava ettevõtte suurus ja edu tuleneb asjaolust, et eBay koondab nii klassikalisi internetipoode kui tavaliste kasutajate müüdavaid esemeid. Tege-mist on keskkonnaga, kus pakutakse kaupu kõikjalt maailmast kõikjale maailma.

EBay kasutamine on tehtud klientidele ja müüjatele võimalikult kergeks. Klient saab trükkida otsingusse soovitava kauba nime või tooteliigi. Kuna kaupa on pidevalt müügis tohutul hulgal, tasub järgida vasakule akna serva ilmuvaid soovitusi otsingu kitsendamiseks. Seda saab teha näiteks maksimumhinna määramise, toote omaduste täpsustamise jne kaudu. Paljudel juhtudel jääb ka pärast kitsendusi kaupa läbivaatamiseks ikkagi liiga palju. Sellisel juhul on soovitatav tulemused reastada nt hinna, oksjoni lõppemise aja vms alusel. Kui tulemuste seast hakkab silma sobiva hinnaga toode, tuleks veenduda oksjoni tingimustes. EBays on kolm võimalust osta.

Esimene võimalus on klassikaline oksjon, kus müüja seab alghinna ja oksjoni lõppemise ajaks kõrgeima pakkumise teinud ostja saab õiguse/kohustuse selle antud hinnaga osta. Siinjuures tuleb aga arvestada, et osad müüjad seavad oksjonil olevale kaubale piirhinna. Näiteks pannakse spinningurulli alghinnaks 0,01 dollarit, kuid müüja ei ole seda nõus alla 100 dollari müüma. Sellisel juhul on kuni 100 dollarini jõudmiseni hetkehinna all kirjas Reserve not met (piirhinda pole ületatud). Müüja pole aga kohustatud seda hinda avaldama ja ostja saab selle sellisel juhul teada müüjalt otse küsides või pakkudes nii kaua, kuni piirhind ületatakse. Tavaoksjon, eriti kui see on piirhinnata, ongi kõige soodsam võimalus eBayst kaupa osta. Eks lõplik hind sõltub palju konkreetsest oludest, kuid kui tegemist pole väga nõutud kaubaga, siis lõppevad sellised oksjonid reeglina kõige madalama hinnaga.

Teine võimalus ostmiseks on buy it now (eesti k osta kohe). Buy it now kujutab endast võimalust vastava hinna pakkumisel osta kaup ilma oksjoni lõppu ootamata: kui keegi pakub müüjale buy it now hinna, lõpeb oksjon automaatselt. Üldiselt ei ole buy it now puhul esitatud kõige soodsam hind, vaid see on ostjatele, kes soovivad kiirelt kaupa kätte saada. Klassikaliselt on alghind buy it now hinnast 5-20 dollarit soodsam. Seega soovitan veidi kannatada ja kaup oksjonil pakkumise teel soetada.

Kolmas ja kõige uuem võimalus on best offer (eesti k parim pakkumine). Tegelikult on see otseselt seotud eelmise võimalusega: eBays on toote juures märge buy it now or best offer. Tegemist on eelmise kahe ostmisvariandi vahepealsega, sest enampakkumist kui sellist reaalselt ei toimu, küll pole aga hind üheselt fikseeritud. Ostjal on võimalik müüjale teha omapoolne pakkumine ning juhul, kui müüja sellega lepib, saab ostja kauba vastava hinnaga kohe soetada.

Pakkumise tegemine eBays
Nagu juba eelnevalt välja tõin, on klassikalisel oksjonil pakkudes võimalik soovitud asju väga odavalt kätte saada. See aga eeldab arukat ja läbimõeldud pakkumiste tegemist. Kui pole aega oksjoni lõppu jälgida, võib kasutada automaatpakkumist, sisestades suurima summa, mida olete nõus kauba eest tasuma. Arvuti teeb hinna tõusmisel pakkumisi teie eest, kuni määratud maksimaalse hinnani. Maksimaalse hinna määramisel soovitan kasutada ebatraditsioonilisi piirmäärasid. Näiteks spinningurulli puhul, mille hind tõuseb tõenäoliselt 100 dollarini ja umbes selline on ka teie jaoks lagi, on tark maksimaalseks pakkumiseks määrata umbes 103 dollarit. See on puhtalt psühholoogiline, kuid enamasti hästi töötav taktika. Nimelt kipuvad teised pakkujad panema ülempiiriks just sellise ümmarguse summa ning teie vaid paar dollarit kõrgem pakkumine võidab oksjoni. Samuti töötab see juhul, kui teine pakkuja automaatpakkumist ei kasuta. Nimelt ei kiputa pakkumistega naljalt uutesse kümnetesse/sadadesse minema ning nähes sellist käitumist konkurendi poolt, arvatakse, et ju ta on valmis selle eest rohkem maksma kui mina.

Kui on võimalus oksjonit pidevalt jälgida, tuleks ikkagi arvestada mõningaid nõuandeid. Näiteks peaks võrdlemisi varakult välja mõtlema, mis on kõige suurem summa, mille olete nõus välja käima ning sellest ka kinni pidama. Ei maksa minna hasarti, sest väga suure tõenäosusega tuleb üsna pea müüki sarnane toode ja nii tuleks sama kauba eest lihtsalt mõttetult palju maksta. Kui teid huvitav toode on selgelt liiga odava hinnaga, siis tasuks juba alguses teha veidi kõrgem pakkumine, et pakkujad, kes kaupa tegelikult ei vaja, nö ära hirmutada. Teisest küljest ei tasu alguses pakkuda liiga kõrget hinda, sest võibolla polegi konkurents kuigi suur ja nii maksate asjatult liiga palju. Samuti võimaldab see teistel pakkujatel teie seatud hinnaga harjuda ning nad võivad end veenda teid üle pakkuma. Kõrgemad pakkumised tasub hoida oksjoni lõppu.

Internetipoed
Internetipoodide osatähtsus võrreldes eBayga on kalastajate jaoks kahanenud, sest enamasti suudavad eBay müüjad pakkuda konkurentsivõimelisemaid hindu. Ometi tasub pilku peal hoida ka internetipoodidel, sest aeg-ajalt leidub ka seal suurepäraseid pakkumisi. Siiski tuleb ära mainida, et neisse pakkumistesse tuleb kriitiliselt suhtuda. Hinnaalandus ei tähenda mitte alati soodsamat hinda. Nimelt kipuvad müüjad kaupa müüma tavalise hinnaga, kuid märgivad endiseks hinnaks suurema hinna, mida tegelikult kauba eest küsitud ei ole. Seetõttu tuleks neist poodidest ostes alati uurida konkurentide hindu. Samuti soovitan uurida klientide tagasisidet poodide kohta. Kriitiliselt tuleks suhtuda e-poe kodulehel olevasse tagasidesse, sest seda võib pood vastavalt oma äranägemisele parandada. Kalastusfoorumid ja sõprade kogemused on palju objektiivsemaks allikaks.


 

 
Aprill
2024
E
T
K
N
R
L
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30