Abimaterjalid ja KKK
Abimaterjalid taotlejale:
Korduma kippuvad küsimused
-
Nõuetele vastavus ja piisav majandustegevus mitmekesistamise suunal
Küsimus: Ettevõtja, kes omab kaluri kalapüügiluba ja tegeleb ka majutustegevusega, saab alloleva arvestuse tulemusel kokku 1816.86 EUR.
Samas tema püütud kalasaak (koha 331kg, latikas 421.5kg, haug 6.5kg) on kõik turistidele (mitte esmakokkuostu) müüdud ja sellest oluliselt suurem tulu teenitud kui kokkuostu hind, rääkimata keskmisest elatusmiinimumist. Võrdluseks - nt latika hind otse tarbijale müües on ca 3-4 EUR/kg ja suitsulatikas 10 EUR/kg. Keskmine kokkuostuhind on vaid 0.54 EUR.
Kas on võimalus, et ettevõtja siiski saab taotleda?
Vastus: PRIA toetub kalapüügi esmamüügi väärtuse arvutamisel meetme määruse (§ 27 lg 3) seletuskirjale: „Arvestuslik esmamüügi väärtus saadakse järgmiselt: taotleja lossimisandmed kalaliikide kaupa korrutatakse ametlike esmakokkuostuhindadega, saadud tulemust võrreldakse nimetatud kalendriaasta vähemalt poole aasta arvestusliku elatusmiinimumiga.“
Arvestuslik esmamüügi väärtus = lossitud kalaliigi kogus x keskmine esmakokkuostuhind Võrtsjärvel vastavalt kalaliigile
-
Esmakokkuostu hinnad saadakse siit veebilehe lingilt (Hinnad on kajastatud ilma käibemaksuta.)
-
Elatusmiinimum saadakse siit veebilehe lingilt (2023. aastal oli arvestuslik elatusmiinimum 338,2 eurot 30 päeva kohta. Poole aasta ehk kuue kuu kohta on arvestuslik elatusmiinimum 338,2 x 6 = 2029,2 eurot).
-
Pakkumiskutsed
Küsimus: Kas alla 5000 euro tegevuse raames on vaja lisaks hinnapakkumisele lisada ka pakkumiskutse?
Vastus: PRIA-le on taotluse kontrollimiseks vajalikud taasesitatavas vormis dokumendid. Kõige paremini tõendavad pakkumuse küsimist ja võivad vajadusel selgitada hinnapakkumuse sisu elektrooniliselt (e-kirjaga) esitatud pakkumuskutsed. Meetme määruse järgi on pakkumuskutse lisamine taotluse juurde kohustuslik (§ 33 lg 1 p 3). Teatud juhtudel ei saa pakkumiskutset olemas olla. Näiteks tegevuse maksumusel alla 5000 euro võib taotleja esitada e-poe väljavõtte või viidata ettevõtte kodulehele.
Kui pakkumus küsiti suuliselt ja pakkumiskutset ei koostatud, siis saab taotleja esitada eraldi dokumendina või e-kirjana pakkumuse koostaja (ettevõtja) selgituse ja kinnituse, millise informatsiooni alusel pakkumus koostati.
MTÜ Võrtsjärve Kalanduspiirkond hindamiskorras on üheks kriteeriumiks projekti vajalikkuse põhjendus, eelarve ja kulutuste asjakohasus. Kohalikul tegevusrühmal on õigus nõuda andmeid ja dokumente hindamise läbiviimiseks (§ 34 lg 2). Kohalik tegevusrühma võib seega nõuda projekti eelarve ja kulutuste hindamiseks puuduvat pakkumiskutset, taotleja selgitusi või eelpool viidatud pakkumuse koostaja kinnitust taotlejalt. Kui pakkumiskutse puudub ja hinnapakkumusel olev informatsioon on ebapiisav ning taotleja ei esita ka täiendavaid dokumente, siis võib taotlus saada vähem hindepunkte.
-
Ettevalmistavad tööd
Küsimus: Meil võib tekkida olukord, kus projekteerimine viiakse läbi enne taotluse esitamist eelprojekti staadiumile vastavalt. Kas see tähendaks, et põhiprojekti koostamine (mis jääks tõenäoliselt perioodi, mil oleme taotluse ära esitanud) oleks projektis mitteabikõlbulik kulu?
Vastus: Meetme määruse § 39 lg 8 järgi peab ettevalmistav töö (§ 28 lg 5) olema lõpetatud enne projektitoetuse taotluse esitamist. § 28 lg 5 punktis 2 on ettevalmistavaks tööks tegevuse elluviimisega kaasnev tellitud projekteerimistöö. Toetustaotlusega esitatakse ehitusprojekt (§ 33 lg 1 p 11).
Toetatav on ehitusprojekt üksnes ulatuses, mis on valminud ja mida saab esitada toetustaotlusega. Peale taotluse esitamist tehtavad ettevalmistavad tööd ei ole toetatavad.
Toetustaotlusega esitatakse ehitusprojekt (§ 33 lg 1 p 11). Ehitusprojekt peab olema piisava täpsusastmega, et taotluse menetlemisel oleks PRIA-l võimalik:
-
mõista millist ehitist (ehitise näitajad, asukoht) kavatsetakse ehitada;
-
hinnata ehitise maksumust;
-
hinnata vastavust esitatud pakkumustele või maksumuse prognoosile (§ 32 lg 2 ja lg 9).
Kui esitatud projektis on need andmed olemas ja taotluse menetlemiseks piisavad, siis ei oma tähtsust esitatud ehitusprojekti staadium (põhiprojekt, eelprojekt).
Kuid taotleja peab arvestama, et projekteerimisele kui ettevalmistavale tööle saab toetust taotleda ainult ulatuses, mis on tehtud toetustaotluse esitamise ajaks (§ 39 lg 8) ehk toetustaotlusega esitatud ehitusprojekti koostamise kulutustele. Peale taotluse esitamist projekti täiendamiseks, täpsustamiseks tehtavatele töödele toetust ei määrata.
-
Abikõlbulikud ja mitteabikõlbulikud kulud
Küsimus: § 29 punkti 14 järgi on abikõlblik sõiduki soetamise kulu. Seletuskirjas on sama punkti kohta „Abikõlblik on ainult sellise N- kategooria sõiduki ostmise või liisimise kulu, mis on tootja poolt valmistatud…“.
§ 39 lg 5 järgi peab olema soetatud vara, mille kulude hüvitamiseks taotletakse toetuse maksmist, olema vastu võetud ja selle eest tasutud.
Milline on määrusandja seisukoht liisingu kasutamise osas?
Vastus: Ministeeriumi seisukoht on, et EMKVF perioodil liisingut kasutada ei saa, seda asendab meil mingil määral OTKA (osaliselt tasutud kuludokumentide alusel) süsteem. Probleem on selles, et omand peab olema läinud toetuse saajale, liisingu puhul on omand liisinguandjal, seega väljamakseid teha ei võiks. Liiati peab olema tegevused lõpetatud 2 aasta jooksul, seega ei saaks liisinguperioodi olla pikem kui 24 kuud, mis on üpriski ebamõistlik ning seda vaevalt keegi kasutab.
-
Muuseumieksponaatide ostmise või rentimise kulu
Küsimus: soovime puutöömeistril lasta teha Võrtsjärve traditsioonilise kalepurjeka maketti. Mudeli suurus on 4 m pikk ja 1,3 m lai. Masti kõrgus ca 3 m ja kasutatakse kahvelpurjestust. Mudeli tegemise aluseks on kalepurjekad Laura, Liisu ja Paula mille mõõtmeid on kolm korda vähendatud. Tegemist on ajaloolise ja Võrtsjärve jaoks väga olulise eksponaadiga, mida praeguste ja tulevaste põlvedega jagada. Kas see tegevus on abikõlbulik või mitte?
Vastus: Meetme määruse § 29 p 11 järgi on mitteabikõlblik kulu muuseumieksponaatide ostmise või rentimise kulu. Samas õppevahendite soetamise kulu on toetatav.
PRIA ei saa eelnevalt otsustada kulude abikõlblikkuse üle kui on teadmata kalepurjeka maketi kasutamise eesmärgid ja viis, hoidmise koht (ruum või väljaspool hoonet), kättesaadavuse tagamine avalikkusele. Abikõlblikkus otsustatakse taotluse menetlemisel ja taotlusel esitatud informatsiooni alusel. Kuid võimalik taotleja peab arvestama, et kui toetust taotletakse kalandus- ja merendustraditsioonide edendamise tegevussuunast, siis peab toetuse abil soetatud vara olema avalikkusele tasuta kasutamiseks kättesaadav vähemalt viie aasta jooksul peale viimast toetuse makset (meetme määruse § 36 lõige 6).
-
Maksetaotlus ning selle lisad
Küsimus: Meetme määruse § 39 lg 9 p 3 järgi esitab toetuse saaja tehtud töö, osutatud teenuse või soetatud vara vastuvõtmist tõendav dokument. Festivali raames oli meil 18 erinevat teenusepakkujat (kontserdid, päevajuhtimine, õpitoad jne). Kas iga teenusepakkujaga peame tegema eraldi akti? Kas esitatud arve tasumine ehk maksekorraldus pole piisav tõendus sellest, et meile on see teenus osutatud?
Vastus: Meetme seletuskirjas on § 39 lg 9 punkti 3 kohta: „..tehtud töö või soetatud vara vastuvõtmist tõendav dokument esitatakse vaid siis, kui see on asjakohane, võimalik ja mõistlik. Näiteks koolituse läbiviimise, ürituse korraldamise, päeva modereerimise jms korral ei ole võimalik vara üle anda ning seega pole ka vastuvõtmist tõendav dokument asjakohane.“
Paljude osalejatega ürituste korraldamisel on asjakohaseks tõendiks fotod, päevakava. Piletite müügi korral dokument müüdud piletite arvust. Kui üritust kajastati ajakirjanduses, siis viide ajalehe, veebilehe artiklile või videolõigule.
Aga teiste tegevuste korral või kui ürituse korraldamiseks soetati ka järgmistel aastatel kasutatavat vara või teostati ehitustöid, siis on tehtud töö, osutatud teenuse või soetatud vara vastuvõtmist tõendav dokument asjakohane ja nõutav, kuna tõendab valduse üleminekut toetuse saajale ja tegevuse elluviimist.
-
Kalandussündmuste korraldamine
Küsimus: Kui taotletakse toetust kalandussündmuse läbiviimiseks, siis kas omaosaluse katmise eesmärgil on MTÜ-l õigus küsida sündmuse külastajatelt piletiraha? Toon näite, toetust küsitakse kalakokkade jms seonduvate õpitubade läbiviimiseks, meelelahutusprogrammi tarbeks mitte.
Vastus: Kui toetust taotletakse kalandus- ja merendustraditsioonide edendamise tegevussuunast kalandust tutvustava sündmuse korraldamiseks, siis võib omafinantseeringu katmiseks müüa osaluse ja sissepääsu pileteid. (Meetme seletuskiri § 36 lg 6)
-
Looduskeskkonna tingimuste parendamise tegevussuuna ettevalmistavad tööd
Küsimus: Kas ettevalmistava tööna on abikõlbulikud järgmised kulud:
-
Maamõõtja töö (Kesskonnaametilt koelmuala taastamise loa taotlemiseks tehtud maamõõdistustöö);
-
kalanduse teadusalal töötava teaduskraadiga teadustöötaja arvamuseks koostatud droonimõõdistus koelmuala seisundi kohta.
Vastus: Kui maamõõtja töö Keskkonnaameti loa taotlemisel osutub tegevuse elluviimisega kaasnevaks tellitud projekteerimistööks, projekteerimiseks vajalikuks geodeetiliseks uurimistööks ja PRIA-le esitatakse ka projekt, siis on maamõõtja töö ettevalmistava tööna abikõlblik (meetme määruse § 28 lg 5 p 2).
Kui kalanduse teadusalal töötava teaduskraadiga teadustöötaja arvamuseks koostatud droonimõõdistus koelmuala seisundi kohta on vajalik keskkonnamõjude hindamiseks (§ 28 lg 5 p 3) keskkonnaloa või registreeringu taotlemisel, siis on see abikõlblik. Sellisel juhul tuleb esitada ka keskkonnamõju hindamise aruanne või eelhinnang. Kui aga droonimõõdistus tehakse § 33 lg 3 p 1 dokumendi koostamiseks, siis liigitub see taotluse esitamiseks vajalike dokumentide koostamiseks tellitavaks tööks (§ 28 lg 5 p 1) ja selle eest võib taotleja tasuda osaliselt või täielikult ühikuhinnaga makstavast toetuse summast ilma kuludokumente esitamata.
2024