Uudised

Peeti kaheteistkümnes Kalapidu !!

16. veebruar 2010

 

Laupäeval, 13. veebruaril toimunud 12-nes Pühajärve Kalapidu tõi Pühajärve jääle ning randa silmaga hinnates umbkaudu 5000 inimest, kes nautisid pehmet talveilma ning lõid kaasa erinevates tegemistes. Siiski oli korraldajate esialgne hinnang, et kalastusvõistlusel Kuldkala 2010 osaleb üle kahe tuhande kalastaja, ligi veerandi võrra üle pakutud, sest kokkuvõtete tegemisel osutus registreerunud kalameeste arvuks 1623 (mullu 2382). Eksliku mulje põhjustas see, et järvejääl oli rahvast samavõrra või rohkemgi kui mullu, kuid nende seas oli varasemast märksa vähem kalamehi ja palju suuremal määral uudistajaid.  Selle suhte muutumist võib põhjendada ühelt poolt majanduse üldise madalseisuga, teiselt poolt jäid aga paljud kalamehed koju ka eelmise päeva ülitiheda lumesaju tõttu, mis tegi pikema autosõidu vaevaliseks.

Kala võttis õnge pika hambaga ja ka vilunuimad kalamehed tabasid ahvenaid 3-4 korda vähem kui tavaliselt – eriti harvaks jäi võtmine siis, kui poole võistlusaja pealt hakkas sadama lund. Siiski saadi 131-st märgistatud ahvenast kätte 3, sama palju kui mullu. Et peaauhindadele – ühele kullakilole ega saja tuhandele kroonile – nende kalade märgisenumbrid ei vastanud, mängiti reglemendi põhjal 100 000 krooni kätte ühele märgisega kala püüdnute seast. Kõige kauem suutis päevajuhi kalateemalistele küsimustele anda õigeid vastusi ja võita sellega 100 000 krooni Tim Matjus, 30-ne aastane müügimees Tartust. Vigala mehele Andrus Kaljundile ning Kiviõlist kohale tulnud Jüri Plešakile jäid pisemad auhinnarahad.

Kõige pisema kala tabas Pühajärvest seekord Hannes Soonsen ning tavapäraselt said ka see vägev tegu autasustatud.

Võistkonnavõistluse ülesandeks oli püüda 24 cm pikkune särg. Ülesanne polnud kergete killast ning ülemõõtmisele tõid oma särje 42 võistkonda 186-st (mullu oli võistlemas 270 võistkonda). Kõige täpsemini täitis ülesande võistkond Kuuni (särje pikkus 24,2 cm), kes sõidab selle eest kalastusreisile Norrasse. Millimeetriga jäi alla Võrtsu Konksud (24,3 cm) ja nemad lähevad kalastama Ahvenamaale. Kolmandaks tulid soomlastest Kurikanpojat (23 cm), kellel tuleb nüüd viia üle lahe plastpaat ja Honda 2.3 Hp päramootor.

Esmakordselt anti välja auhind ettevõttele, kes lähetas Kuldkalale firmade arvestuses edukaima esinduse: 55 firmavõistkonna seas osutus selleks EG Tackle Trade, kes „teenis“ 25 cm pikkuse särje tabamisega samanimelisele ettevõttele 30 000 kroonise puhkepäeva Raudsilla Matkakeskuses.

Jääaukude puurimise võistlusel tuli meestel puurida igas voorus 4 ja naistel 3 püügiauku. Meeste esikolmik: 1. Talvo Viira, 2. Mikko Maie, 3. Tann Airo. Naiste esikolmik: 1. Annika Lääne, 2. Julia Ivanova, 3. Milli Maier.

Neljandat korda toimus laste kalastusvõistlus Kuldkalake, millest võttis rekordiliselt osa 172 noorkalastajat (mullu 130). Neist tabasid ahvenaid ja kiisku 9 kalalast (mullu 15), kes seejärel hakkasid vastama valikvastustega küsimustele. Võitjaks tuli Karl-Peeter Hein 13 punktiga (4 kala + 9 õiget vastust), teiseks-kolmandaks-neljandaks Keio Kase (1+9), Kenno Ruukel (2+8) ja Georg Simenovski (1+9).

Pühajärve Kalapeol ei püütud aga üksnes kala, vaid järvejääle püstitati ka rohkelt pisemaid ja suuremaid lumememmesid, millega tähistati Valgamaa 90-ndat juubelit. Põnevamad lumememmed pälvisid auhindu.

50-ndat juubelit tähistas järvejääl ka Raul, kelle 25 sõpra olid tiigriaasta alguse puhul tiigrikostüümidesse pugenud – Kalapeo kostüümiauhinnana võivad nad nüüd üheskoos palju-palju tunde keeglikuule veeretada. Auhinna kostüümide eest sai ka võistkond „Armastus 3 apelsini vastu“, aga põnevalt ja värviküllaselt rõivastunud pidulisi oli Pühajärvel veel ja veel.

Otse Brüsselist saabus kalapeo lavale ka Ivari Padar, õlal pool siga, mis loositi kohemaid välja nende vahel, kes olid vastanud SDP küsimustikule. Seapoolikuga lahkus Kalapeolt Mati Läte.

Nimetagem veel, et Kalapeol toimus kalagrillimise võistlus, käidi telksaunas, vaadati jää alla sukeldujaid, prooviti tõukekelke jne.

Lavalt tõstsid rahva tuju Kuldne Trio ning Tarvastu segakoor Üits Viis koos oma solisti Jaanus Saagoga.

Korraldajad tänavad pidulisi sooja, sõbraliku õhkkonna eest ning peavad taas nentima, et järvejää ja Pühajärve rand jäid neist maha nii puhastena nagu oleks kõigil nõuks sinna ikka tagasi tulla.

 
Allikas: Kalale.ee

 
Juuli
2021
E
T
K
N
R
L
P
 
 
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31