Uudised

Veeturismi tippkohtade finaali jõudsid Muhu saar, Peipsiveere Sibulatee ja Võrtsjärve

05. mai 2010

 Veeturismi tippkohtade finaali jõudsid Muhu saar, Peipsiveere Sibulatee ja Võrtsjärve

Pressiteade 6. mai 2010

Euroopa Komisjoni projekti raames toimuva konkursi „Eesti avastamata aarded. Veeturism“ finaali pääsesid Muhu saar, Peipsiveere Sibulatee ja Võrtsjärve piirkond. Võitja selgitatakse rahvusvahelise žürii poolt juuni algul ning parim saab õiguse esitleda end Euroopa Turismifoorumil.

Eelmise nädala jooksul läbi viidud turismi- ja loodusekspertide ning Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse (EAS) esindajate rahvusliku žürii hindamisprotsessi tulemusena kuulutati täna konkursi „Eesti avastamata aarded. Veeturism“ finaali väärilisteks Muhu saar (esitaja MTÜ Väinamere Uisk); Peipsiveere Sibulatee (esitaja MTÜ Sibulatee) ja Võrtsjärve piirkond (esitaja Võrtsjärve SA). Sihtkohad kandideerisid 3 erineva turismitootega, mida hinnati 5-pallisel skaalal. Arvestati piirkonna ja turismitoodete autentsust, toodete atraktiivsust nii sise- kui välisturistile, sihtkoha jätkusuutlikkust ning etteplaneeritust vähemalt kolmeks eelseisvaks aastaks. Lisaks oli oluliseks kriteeriumiks piirkonna turunduse läbimõeldus ja toetava infrastruktuuri tase.

EASi Turismiarenduskeskuse direktori asetäitja ja žürii esinaise Marje Braunbrücki sõnul oli üks hindamiskriteeriumidest ka piirkonna turismiettevõtjate, avaliku ja kolmanda sektori koostöövõimekus, mis tegelikkuses annab piirkonnale selge edumaa turismisihtkohana läbilöömiseks. „Ülimalt positiivne on see, et konkurss aitas piirkonnasisesele koostööle kõvasti kaasa ning mitmed huvitavad mere või järvega seotud tooted sündisid just konkursi raames,“ lausus Braunbrück. Ta lisas, et toodete väljatöötamisel lähtusid võistlejad sihtkoha unikaalsusest, ajaloolisest eripärast ja identiteedist.

Muhu saare ja esitatud turismitoodete puhul hindas žürii kõrgelt piirkonna autentsust, toodete ja nende turunduse läbimõeldust, samuti selget nägemust lähiaastate arendustegevusest. „Muhus oli igati tunda, et piirkonna erinevad osapooled mõtlevad ühes suunas, otsitakse ja esitletakse ajalooga seotud asju ning kõikjal kohtab traditsioone ja ehedust,“ tõi Braunbrück esile. Konkursi raames sai ka muheda täienduse Muhu tunnuslause „Saar, kus aeg puhkab“. Nimelt lisandus  ja meri kõneleb“.  Kas sellest saab ka ametlik Muhu tunnuslause, otsustavad muhu turismiinimesed üheskoos.

Võrtsjärve piirkonna puhul tõi žürii esile ettevõtjate, avaliku ja kolmanda sektori tugevat koostööd, seda ka rahvusvahelisel tasandil, piirkonna arendamisel ja erinevate projektide rahastamisel. Võrtsjärve tunnuslause „Vaatame tulevikku“ peegeldab tõhusat koostööd ja on loonud Võrtsjärvest tervikliku ja väga mitmekülgsete turismitoodetega veeturismi piirkonna. „Võrtsjärvel on kompaktselt kõik olemas ja seda osatakse Eesti tasandil ka esitleda – järv, kalurid, ajalooline kalepurjekas ja külaelu koos kohaliku käsitööga,“ tõi Braunbrück näiteks.  

Peipsiääre Sibulatee hindamisel tunnustas žürii piirkonna autentsust nii looduse kui kultuuri tasandil, turismiettevõtjate ja kohalike elanike koostööd, atraktiivseid tooteid ning potentsiaali sise- ja välisturistidele. Braunbrücki sõnul põimub Peipsi ääres vanausuliste, baltisaksa ja talukultuuri näol kolm erinevat kultuuri ning seda on suudetud hästi edasi anda ja turistidele huvitavaks muuta.  „Oluline on mitmekesiste toodete arendamine ja arhailise piirkonna teadvustamine laiemalt ning seda tehakse Sibulateel suure energiaga. Sellest kõneleb ka piirkonna tunnuslause „Oleme võrgutatud““, hindab žürii esinaine Marje Braunbrück Sibulateel perspektiivi.

Konkurss "Eesti avastamata aarded 2010. Veeturism“ kuulutati Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse poolt välja märtsi algul, võitja selgub rahvusvahelise žürii hindamise tulemusena 3. juunil 2010 a. Konkurss toimub Euroopa Komisjoni algatatud projekti "European Destinations of Excellence" (EDEN) raames. Eesmärgiks on tunnustada ranniku-, järve- ja jõeäärseid turismikohti, mis edendavad uuenduslikke lähenemisviise ning pakuvad veeturismi teenust viisil, mis arendab kvaliteetsemat keskkonda ja tuleb toime hooajast tingitud probleemidega.

Kokku konkureeris  9 sihtkohta: Muhu saar (MTÜ Väinamere Uisk), Vilsandi Rahvuspark, Saaremaa (MTÜ Meremaa), Lahemaa rannakülad Käsmu, Vergi ja mõisad Sagadi, Palmse, Vihula (MTÜ Lääne-Viru Turismiklubi), Peipsiveere Sibulatee (MTÜ Sibulatee); Võrtsjärve piirkond (Võrtsjärve SA), Otepää (Otepää Vallavalitsus), Pärnumaa Romantiline Rannatee (MTÜ Pärnu Lahe Partnerluskogu); Ruhnu küla, Ruhu vald (MTÜ Ruhnu Kultuurielu),  Emajõe-Peipsi-Võrtsijärve piirkond (MTÜ Emajõe Lodjaselts). 

Lisainfo:

Marje Braunbrück

EASi Turismiarenduskeskus

GSM: 5042362

e-post marje.braunbryck@eas.ee

https://www.visitestonia.com/

EDEN Euroopas:

https://ec.europa.eu/enterprise/sector/tourism/eden/index_en.htm

 

 
Juuli
2021
E
T
K
N
R
L
P
 
 
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31