Uudised

Läänekallas kattus kiisalaipadega

17. juuli 2012

Artikkel ilmus täismahus 10. juuli "Sakala" paberlehes

Nädalavahetusel kandsid lained Võrtsjärve läänekaldale surnud kiisku. Asjatundja peab kalade suremise peamiseks põhjuseks tõusnud veetemperatuuri.

Valma sadama juures elav külavanem Jaan Leetsar märkas esimesi surnud uimelisi möödunud reede õhtul. Laupäeval ja pühapäeval tuli neid aina juurde, sest tuul puhus idast ja kalad hulpisid just loojuva päikese poole.

«Tuul pöördus pühapäeval. Enam surnud kalu randa juurde ei tule,» ütles Leetsar.

Teate peale olukorda uurima tulnud limnoloogiakeskuse vanemteadur Arvo Tuvikene ütles, et kalade suremise tõenäoline põhjus on teada. «Eks ikka kõrge temperatuur,» sõnas ta. «Kiisk on selles osas natukene rumal: teised kalad ujuvad külmemasse vette, aga tema jääb paigale.»

Vanemteaduri hinnangul võis tõuke anda veel üks tegur — vee suur pH ehk happelisus. «Seda ei saa küll sajaprotsendi­liselt kinnitada,» märkis ta.

Tuvikene selgitas, et kiisad on vee happelisuse ja eriti temperatuuri suhtes tundlikud. «27 kraadi on kiiskadele juba letaalne,» rääkis ta. Teadur nentis, et mõõtmise ajal oli vee temperatuur küll natuke üle 24 kraadi, kuid usutavasti jõudis see mõnevõrra alaneda. Ka pH oli Tuvikese sõnul mõõtmise hetkel pisut madalam sellest määrast, mis võib kiiskadele saatuslikuks saada.

Tuvikene kinnitas, et tegemist on täiesti normaalse loodusnähtusega. Küll aga tõi ta välja, et harilikult juhtub seda pärast tuulevaikset ilma, mida viimasel ajal pole olnud.

Jaan Leetsar ütles, et tema teada pole surnud kalu varem sellises koguses Valma sadamasse jõudnud. Neli-viiskümmend kala ühe rannajoone meetri kohta ületab tema sõnul niinimetatud tavalist kogust mitu korda.
 

Allikas: sakala.ee

 
Juuli
2021
E
T
K
N
R
L
P
 
 
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31