Uudised

Jõesuu külastuskeskus valmib ilmaolude kiuste.

19. jaanuar 2009

 

Jõesuu külastuskeskus valmib ilmaolude kiuste
14.01.2009

Aivar Aotäht, reporter
allikas: ajaleht "Sakala"

Jõesuus valmiva Võrtsjärve sihtasutuse külastuskeskuse ehitust piirab kõrgele tõusnud järvevesi, mis on ära lõiganud ka ainsa ligipääsetava teejupi.

Mullu veidi eemal valminud vaatetorni ehitajaid kimbutas suurvesi mitu korda, sundides lausa töö tärminit edasi nihutama. Detsembri viimase nädala lõpust on vee all ka osa tornini viivat kõrgemat jalgteed. Vahepeal valitsenud külm tegi tornini ajutise jääsilla.

Nii torni rajanud kui nüüd külastuskeskust ehitava osaühingu Almar juhataja Margus Malkus ütles, et keskuse puhul ei ole suurvesi suutnud siiski tööd takistada. Pärast seda, kui järvevood võtsid mitmekümne sentimeetri sügavuselt enda alla ehitustandrile viiva teelõigu, hakkasid mehed objektini sõitma eemalt, mööda külmunud haljasala.

Objektijuht Priit Värv nentis, et kui soe ilm kestab ja vesi teelt ei taandu, võib tekkida raskusi materjali kohaletoimetamisega, sest haljasala muutub pehmeks. Viimasel ajal on suurvesi hakanud siiski tasapisi taanduma. «Loodame, et saab normaalselt tööd edasi teha,» lausus Värv.

Ilm segas ehitamist vaid novembri lõpul, kui kogu Eestis möllas lumetorm. Tookord jäid mõneks ajaks seisma välitööd.

Üleujutus külastuskeskust ehitajate kinnitust mööda kimbutama ei pääse, sest esiteks asub kompleks kõrgemas kohas ning teiseks on selle vundamentki tavalisest kõrgem. Nende andmetel on projekteerimisel arvesse võetud järve varasemat kõige kõrgemat veeseisu.

Küll aga võib rannaäärset ehitist ohustada jää, mis kerkib kevaditi tuule toel kallastele suurtesse kuhilatesse. Objektijuhi sõnul rajatakse jäärünnaku kaitseks külastuskeskuse ja järve vahele vall, mis jääb siiski madalamaks praegustest ajutistest pinnasekoormatest.

«Äärmisel juhul võib jää küll üle valli trügida, kuid murdub siis ega tõuka end otse maja peale,» kirjeldas Priit Värv.

Abi- ja põhihoonest koosnev külastuskeskus ehitatakse valdavalt looduslähedastest materjalidest. Peamise ehitusmaterjali puidu kõrval on kasutusel õled, millega soojustatakse seinad, ning pilliroog, mis pakitakse vaheseintesse.

Eemal asuvat vaatetorni kaitsevad altpoolt rasked maakivid, kuid nagu ütles Võrtsjärve sihtasutuse juhataja Jaanika Kaljuvee, võidakse edaspidi torni ette rajada omaette jääkaitse, näiteks rammida sinna vaiad.

Küsimusele, kas poleks tarvis ka senist jalgteed veelgi kõrgemaks ehitada, vastas Kaljuvee, et esialgu pole sihtasutus seda arutanud, kuid küsimus võib päevakorrale tõusta.

Ehitusfirma meeste sõnul polnud kõrget jalgteed projektis üldse ette nähtud, kuid ehituse ajal pikalt püsinud suurvee tõttu otsustati seda siiski tõsta. Aasta lõpuks selgus paraku, et tee jäi ikkagi madalaks. 

https://www.sakala.ajaleht.ee/?id=69149

 
Juuli
2021
E
T
K
N
R
L
P
 
 
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31