Uudised

Pikk viikingipaat annab välja laeva mõõdu

14. aprill 2009

Lodi Jõmmu viib täna hommikul esimese rühma koolinoori Emajõele looduse- ja filmikoolitusele. Samal ajal käib tõrvalõhnases väikses lodjakojas kopsimise saatel viikingipaadi tegemine.

«Eelviimane plangurida hakkab minema,» andis läinud sügisel alustatud viikingipaadi järjest ülevaate MTÜ Emajõe Lodjaselts nõukogu esimees Priit Hinto. Höövlit käest panemata lisas ta: «Kui kõik sujub, saab plangurida paika nädalaga. Siin on kõvasti neetimist.»

Saaremaalt leitud vana viikingite sõiduriista järgi tehtav alus on silmaga hinnates rohkem laeva kui paadi mõõtu. Kumb see siis on? «Pikkuse poolest annabki see laeva mõõdu välja, aga laiuse ja aerupaaride hulga järgi on paat,» muheles Hinto.

Pikkust on viie aerupaariga viikingipaadil ligi 0,8 meetrit rohkem kui lodi Jõmmul ehk 12,6 meetrit ja laiust kõige avaramast kohast 3,6 meetrit. Paati mahub 25 inimest, kellest kümnel sõudjal tuleb teha väga head meeskonnatööd.

Lodjaselts sai viikingipaadi ehitamiseks ja väikse lodjakoja arendamiseks Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse kaudu ligi 1,2 miljonit krooni eurotoetust, millest pool kulub paadi ehitamiseks. Teise poole eest tehti korda prügimajandus ja ehitati lodjakoja külastajatele korralik kemps.

Viikingipaadi esimene suur reis algab 13. juuni õhtul, kui Tartust hakkab Emajõge pidi Pärnu poole liikuma laulupeotuli, rääkis MTÜ Emajõe Lodjaselts juhatuse esimees Priit Jagomägi.
Võrtsjärvel antakse tuli edasi kalepurjeka Paula meeskonnale. Pärnust viib nii laulupeo- kui ka Kihnust kalapaadiga toodud tantsupeotule pealinna rannarootslaste purjekas Runbjärn ehk Ruhnu Karu.

Lodjaseltsi esimese kätetöö, lodi Jõmmuga alustas aga täna seilamist Emajõel esimene rühm koolinoori, kes osalevad Kinobussi ning Emajõe Lodjaseltsi filmihariduse ja meediapedagoogika koostööprojektis «Loodusharidus läbi filmi».

Kodanikuühenduse sihtkapitalist saadud 200 000 krooni toel uurivad-filmivad varakevadist jõe- ja kaldaelu 24. aprillini kümme õpilasrühma.

Pühapäeval Jõmmuga proovisõitu tehes tuli meeskonnal aluse mast maha võtta, et Jänese raudteesilla alt läbi mahtuda. Niigi jäi vöörtäävi ja silla vahele napp 30 sentimeetrit.
Keskkonnainvesteeringute Keskuse 70 000-kroonise toetusega teeb Jõmmu tänavugi looduslodja sõite. Esimesed hommikused linnulauluretked on tuleval nädalavahetusel. Tudengite kevadpäevade aegu aga võib lodjast tähti imetleda.

Juunis sõidab Jõmmu vett pidi Peterburi ja sealt koos teiste vanade alustega Novgorodi hansapäevadele.


MTÜ Emajõe Lodjaselts nõukogu esimees Priit Hinto oli eile lodjakojas ametis juuni alguses valmiva viikingipaadi juures.

Allikas: Postimees online
https://www.tartupostimees.ee/?id=106391

 
Juuli
2021
E
T
K
N
R
L
P
 
 
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31